O MS ve stolním hokeji Stiga

Hokejové MS v Plzni

Hokejové Mistrovství světa proběhlo ve dnech 1. - 3. června v Plzni. Šlo o již sedmé MS ve stolním táhlovém hokeji Stiga.

A byla to velká událost. Přijelo 129 hráčů ze 16 států (Švédsko, Finsko, ale také z USA, Kanada či Japonsko). Tím se MS stalo největším v historii. Mohu také napsat, že nejúspěšnějším pro české hráče.

MS se konalo ve Středisku Volného Času Dětí a Mládeže v Pallově ulici v Plzni, poblíž fotbalového stadiónu ve Štruncových sadech. Jedná se o rozlehlou budovu s prostorných sálem, kde bylo připraveno k zápasům 50 hokejů.

Pátek, 1. června

V pátek začínala v 17 hodin prezentace hráčů. Každý hráč se nechal pomocí počítačové kamery vyfotografovat a získal brožurku s informacemi. Fotografie hráčů byly použity k výsledkovému servisu na Internetu. Po celou dobu šampionátu bylo možné sledovat výsledky on-line na stránkách www.trefik.cz/stiga/ms. Tuto možnost využili zejména fanoušci zahraničních výprav.


Kayo Chisaka se prezentuje

Zahájení MS

V 19 hodin začalo slavnostní zahájení a losování soutěží jednotlivců, žen, juniorů a družstev. Zahájení bylo zpestřeno vystoupením taneční skupiny MG Slovan a klavírním vystoupením Dmytro Kudrytského z Ukrajiny, který se MS zúčastnil jako hráč. Musím říci, že je to hraje na klavír excelentním způsobem (jak sám uznal, podstatně lépe než Stiga hokej). Dalším zpestřením, tentokrát neplánovaným, bylo vystoupení ruského reprezentačního páru Alexandre Mintchenko + Nadezda Issaeve. Sklidili obrovský úspěch, neboť jejich operní árie byla provedena naprosto brilantně, dokonce i s hereckým vystoupením. Kdo by to od hráčů Stiga hokeje čekal?

Losování soutěží

Vlastní losování probíhalo hladce, bez bouřlivých ohlasů z hlediště. Všichni věděli, že jestliže chtějí zvítězit, stejně musí porazit všechny soupeře, nezáleží na tom v jakém pořadí.

V soutěži žen a juniorů bylo vylosováno pouze pořadí nasazení hráčů do skupiny, v hlavní soutěži jednotlivců se hráči losovali do čtyř základních skupin. Hráče své země losoval vždy kapitán dotyčné reprezentace, všichni tak byli páni svého osudu. Losování kategorie družstev bylo vcelku "živé", neboť losování do dvou skupin bylo prováděno po dvojicích. Los mezi dvojicí byl prováděn známým "kámen-nůžky-papír" mezi kapitány obou reprezentací. O rozruch se postarali kapitáni Itálie a Norska, když místo možností "kámen-nůžky-papír" provedli rukou zcela jiný chvat. Kapitán Norska svým chováním rozesmál našeho kapitána Pavla Plešáka, možná také proto pak v opakovaném losování Nor zvítězil. To ale, jak se později ukázalo, nevadilo, spíše naopak.

Mezinárodní zasedání

Po vylosování soutěží se konala schůze zástupců všech reprezentací. Na programu byla volba pořadatele příštího MS a návrhy na změny pravidel. O pořadatelství se rozhodovalo mezi dvěma nejžhavějšími kandidáty: Švýcarskem a Lotyšskem. Nakonec zvítězilo Švýcarsko (zřejmě díky větším zkušenostem na mezinárodním poli, Lotyšsko bylo letos na MS poprvé) a můžeme se tedy těšit na MS 2003 v Curychu.


Mezinárodní zasedání

Další hlasování nevedlo k žádným zásadním změnám, pouze bylo umožněno oficiální hlasování po Internetu. Pro příště tedy není nutné kvůli změnám pravidel svolávat zasedání mezinárodní federace. Všechny návrhy je možné prodiskutovat a odsouhlasit na Internetu.

Příprava sálu

Souběžně se zasedáním federace bylo nutné připravit hrací sál na sobotní soutěž jednotlivců. To znamenalo přinést z různých zákoutí budovy SVČDM 50 stolů, vyrovnat je do čtyř řad a postavit na ně hokeje. Každý hokej musel být ke stolu přilepen pomocí isolepy (aby neklouzal po stole), na každý hokej bylo nutné postavit hráče a veškeré další vybavení. Tuto práci vedl Tonda Šurýn, jemuž patří obrovský dík, za pomoc v průběhu MS. Velký dík patří také všem dalším, kteří pomáhali s přípravou. Nejodolnější z nich na místě v pátek pobývali až do dvou hodin: Vašek Pikl, Aleš Mráz, prezident asociace a moje maličkost. Nakonec bylo vše připraveno a mohlo se jít domů v očekávání dnů příštích.

Sobota, 2. června

Sobota byla ve znamení turnaje jednotlivců. Přesně 100 hráčů bylo rozděleno do čtyř základních skupin. Z každé skupiny postupovalo 10 nejlepších do dvou dvacetičlenných finálových skupin. Další hráči postupovali vždy po pěti do skupin o umístění.


MS ve stolním hokeji ...

Začátek byl stanoven na 8:30 hod. Od této chvíle běžela znělka, která oznamuje začátek a konec zápasu v nekonečné smyčce. Jeden zápas trvá 5 minut, mezi zápasy byla pauza 2 minuty na zapsání výsledků a krátký odpočinek. Výsledky jsem za pomoci ochotných sběračů výsledků (Václav Pikl, Aleš Mráz, Petr Bernardin, Tomáš Zelenka, později také Martin Ženíšek a Hynek Nechutný) zadával průběžně do programu v počítači. Ten je ihned vystavoval na Internet, kde tedy byly v on-line podobě, a stále jsem připravoval průběžné tabulky pořadí ve skupinách. Náročnost našeho úkolu jsem si uvědomil až po skončení MS, kdy jsem si spočetl, že pouze za sobotu bylo odehráno 2 300 zápasů!

Turnaj pro veřejnost, turnaj V.I.P.

Souběžně s turnajem jednolivců se uskutečnily dvě doprovodné akce. Turnaje pro veřejnost v rámci Dne dětí v lochotínském amfiteátru a turnaj V.I.P. v předsálí budovy SVČDM. Zatímco turnaje pro veřejnost se účastnily zejména děti, z nichž mohou za několik let vyrůst nástupci třeba Pavla Plešáka, turnaj V.I.P. se stal útočištěm novinářů. Cenu pro vítěze si odvezl David Soeldner z České televize.

Průběh soutěže jednotlivců

Soutěž ubíhala přímo v ďábelském tempu a postupně se na přední místa ve skupinách dostávali všichni favorité. Nepříjemné překvapení zažil jen Fin Ilkka Lehtinen, jehož na hotelu zklamal budík. Ilkkovi tak bylo v jeho nepřítomnosti kontumováno prvních devět kol. Na postup do finálové skupiny nestačil už ani mohutný finiš.

Výsledky našich

Našim reprezentantům se sobota nadmíru vydařila. Vždyť ze dvanácti zástupců (ne něž jsme měli jako pořadatelé nárok, ostatní státy mohli postavit jen 8 hráčů) postoupilo plných jedenáct do finálových skupin. Postup unikl při stejném bodovém zisku jen kvůli nepříznivému výsledku vzájemného utkání s Němcem Klausem Vladimíru Studničkovi. Tento fakt vzal ale klidně, neboť jako prezident naší Asociace měl plno práce s přípravou MS (viz páteční příprava do pozdních nočních hodin) a to se na výsledcích zákonitě muselo projevit.

Nejlepších umístění v základních skupinách dosahovali dle očekávánín reprezentanti Švédska. Z našich byl nejlepší Pavel Plešák. Příjemným překvapením základní skupiny bylo nádherné 4. místo debutujího reprezentanta, teprve třináctiletého, Michala Hviždě.

Přestávka před finálovými skupinami

V přestávce po skončení základních skupin bylo nutné spočítat a zkontrolovat všechny tabulky a vytisknout nové rozpisy pro všechny hokeje, hráče a sběrače výsledků. Po odstoupení firmy, která nám slíbovala zapůjčení výpočetní techniky (ani ji nemohu přijít na jméno), zůstal tento úkol na tiskárnu v majetku naší Asociace. Zvládla to na výbornou, půlhodinové zpoždění bylo nakonec vzato spíše s povděkem, neboť si hráči mohli více odpočinout. Vždyť po přestávce čekalo každého dalších 19 zápasů.

Finálové skupiny

Finálové skupiny probíhaly opět v horečném tempu, tentokrát ještě stupňovaném faktem, že šlo o postup do play-off (vždy prvních osm ze skupiny) a tudíž o mety nejvyšší.


David Šmíd bojuje s norským reprezentantem

Po nervydrásajícím průběhu se nakonec rozhodlo o postupujích do play-off. Dle očekávání se sem dostalo 8 Švédů. Zklamáni naopak byli Finové, neboť čekali více než tři postupivší borce. Jednoho zástupce mělo v play-off Norsko. O zbylá čtyři místa se rozdělili naši reprezentanti: Pavel Plešák, Jan Suchý, Pavel Chaluš a Stanislav Kraus (všichni z Plzně). To znamenalo historický úspěch našich reprezentantů.


Pavel Plešák - nejlepší z naších, skončil devátý

Play-off

První dvě kola play-off soutěže jednotlivců byly na programu již v sobotu. Osud tomu chtěl, aby celá naše čtveřice změřila síly již v prvním kole s bájnými Švédy. Přestože nakonec nikdo z našich do dalšího kola nepostoupil, byly to úspěšné boje. Vždyť Pavel Plešák měl "na lopatě" obhájce titulu Edwalla, kterému podlehl až v rozhodujícím sedmém zápase. Stejně tak v sedmém zápase prohrál Stanislav Kraus. Také další dva naši zástupci odešli s boje se ctí a dobrým pocitem z předvedené hry.

Sobota končí

Po skončení prvních dvou kol play-off jednotlivců byl sobotní program naplněn. Hráči se rozešli do ulic Plzně, někteří slavit, někteří s vůlí se co nejlépe vyspat na nedělní soutěže družstev, žen a juniorů. Pořadatelé museli uklidit sál, zkontrolovat všechny hokeje a připravit rozpisy pro všechny nedělní soutěže.

Neděle, 3. června

V neděli byly soutěže zahájeny opět v 8:30 hod. Souběžně odstartovaly turnaje žen, juniorů a také družstev. Soutěže žen se zúčastnilo 12 hráček, mezi juniory zápolilo 14 reprezentantů. Obě soutěže se hrály systémem každý s každým, prvních 8 postupovalo do play-off. Do soutěže družstev bylo přihlášeno 12 družstev, hrálo se ve dvou skupinách, první 4 postupovaly do play-off.

Turnaj žen

V turnaji žen byly favorizovány reprezentatky Finska. Při neúčasti Švédek s nimi měly boj o medaile svést naše naděje.

V tomto duchu se také odvíjela základní část. Nakonec ji vyhrála naše Kristýna Baščanová před třemi Finkami a naším duem Terezou Krausovou a Magdou Malou. V play-off se pak zrodilo překvapení ihned v prvním kole, kdy Tereza Krausová přehrála obhájkyni titulu Finku Tarju Lindberg!.

Další kolo play-off rozhodlo o tom, že Tereza bude bojovat o bronz a Kristýna dokonce o zlato! Obě naše reprezentantky byly bohužel zdravotně indisponovány (Kristýna dokonce uvažovala o odstoupení ze soutěže) a také proto své záverečné souboje prohrály. To ale znamenalo, že diky Kristýně Baščanové jsme získali STŘÍBRO! Také čtvrté místo Terezy Krausové je nesporným úspěchem.

Turnaj juniorů

V této soutěži patřili mezi favority naši zástupci, dále pak Finové a samozřejmě Švédové. Velkou neznámou byli debutující Lotyši.

Základní část se báječně vydařila všem našim třem zástupcům - v pořadí Michal Hvižď, Jan Suchý a Leoš Hvižď se totiž umístili na prvních třech místech základní skupiny! Před play-off se tedy s napětím čekalo, zda své postavení dokáží potvrdit.

Honzovi Suchému se do cesty postavil ambiciózní Miikka Pulliainen. Fin jej nakonec dokázal po dramatické bitvě porazit. Následně se Honza rozhodl vypustit boj o páté místo a pokračovat v soutěži družstev, kde měl díky výborné formě zajištěno místo v základní sestavě. To se ukázalo jako výborný krok, neboť družstvu opravdu pomohl.

Michal Hvižď dokázal ve čtvrtfinále přehrát v šesti zápasech nebezpečného Lotyše Ozolinse a Michalův bratr Leoš vyřadil po velkém boji až v sedmém zápase švédskou naději Marcuse Anderssona. V semifinále tedy nastoupili bratři Hvižďové proti soupeřům z Finska a Švédska.

Michal s přehledem porazil 4:1 na zápasy Švéda Erica Wernera. Leoš se proti finskému přemožiteli Jana Suchého snažil, ale nakonec prohrál 1:4 na zápasy. Michal tedy mohl bojovat o zlato, Leoš o bronz, k bratrskému finále ale moc nechybělo.

Zápas o třetí místo mezi Leošem Hvižděm a Ericem Wernerem (SWE) byl skutečným bojem. V rozhodujícím sedmém zápase se Leošovi podařilo chvíli před koncem šťastně srovnat skóre a přišlo na řadu prodloužení. Štěstí Leoše neopustilo a mohl slavit BRONZ.


Leoš Hvižď - Eric Werner: boj o bronz

Ve finále se utkal Michal Hvižď s Finem Miikkou Pulliainenem. Michal bojoval, ale odešel poražen 0:4 na zápasy. To mu nepokazilo náladu, neboť STŘÍBRO bylo jeho!

Turnaj družstev

Do soutěže družstev bylo přihlášeno 12 států. Každý tým je tvořen osmi hráči, přičemž v jednom zápase jich může hrát jen pět. O nasazení hráčů rozhodují vždy před zápasem kapitáni týmů.


Rusko - Švýcarsko

Soutěž měla jasného favorita - šestinásobné mistry světa Švédy. V podstatě tedy šlo jen o to, kdo bude druhý. K tomu bylo třeba nehrát semifinále se Švédy. Naši ke splnění tohoto cíle museli v základní skupině porazit jediného vážného soupeře - tým Finska. Finové byli favorizováni, neboť na minulých šampionátech již svoji sílu dokázali a mají mnohé zkušenosti z turnajů se svými skandinávskými sousedy.

Po sérii čtyř zápasů se slabšími celky, kdy naši prohráli celkem jen 8 utkání (ze 100), přišel očekávaný zápas dne: ČR vs. Finsko, souboj o finále, neboť poražený hrál v semifinále se Švédy.

Hned první kolo zápasu přinesla zajímavou situaci. Za nějaký čas po zahájení zápasu za mnou přiběhl režisér kanadské televize (tato televize natáčela celý průběh MS pro připravovaný dokument) a volal, že nehraje CD, kde běžela znělka měřící čas zápasu. Znamenalo to nutnost zastavení zápasů, neboť nikdo nevěděl, kolik času ještě zbývá. Kanaďané se bez mučení přiznali, že při zapojování svojí objemné techniky způsobili vypadnutí pojistek a následně zastavení CD se znělkou. Po deseti minutách hledání těch správných pojistek nadešel čas vyjednávání, neboť mezinárodní pravidla na tuto situaci nepamatují. Nakonec (po dalších 15 minutách) finský kapitán navrhl ponechat současné skóre a nastavit 100 vteřin. Náš kapitán požádal o celé dvě minuty navíc, což bylo nakonec odsouhlaseno. Po uklidnění situace se tedy dohrávaly dvě minuty, během kterých dokázal náš tým dva zápasy otočit ve svůj prospěch. Kanadská televize nám tedy nepřímo pomohla k úspěchu v prvním kole (nutno ale říci, že i bez těchto zápasů by byl výsledek nakonec stejný).

Po prvním kole zápasu s Finskem byl stav nerozhodný 2:2, ve druhém kole se urodily 3 remízy a dvě výhry našich. Ujali jsme se tedy vedení 4:2. To možná Finy zaskočilo, neboť v dalších kole přišla na řadu další remíza a hned 4 výhry našich. Nasadili jsme tak k rozhodujícímu trháku a stav byl najednou 8:2 pro nás. Do konce zbývala již jen dvě kola a vše bylo na dobré cestě.

Ve čtvrtém kole snížilo Finsko na 5:10. Nám v zápase díky celkovému lepšímu skóre stačila remíza, takže před poslední sérií již bylo rozhodnuto!. Poslední kolo se tedy dohrálo jen z povinnosti a konečný výsledek zněl 12:8 pro nás. Všichni jsme si uvědomovali, že finále je velmi blízko, zbývalo jen nepodcenit ambiciózní Norsko v semifinále.

Druhá skupina se stala jasnou záležitostí Švédska. Ve všech zápasech předváděli exhibiční výkony a bavili své soupeře i okolo stojící diváky. Zkrátka z jejich strany pohádkový výkon. "Nejtěžším" soupeřem jim bylo v základní skupině Norsko, proto se na svůj výkon soustředili o trochu více a zápas tak skončil výsledkem 22:1. Na druhém místě skupiny skončilo dle očekávání Norsko, které si se svými soupeři hladce poradilo.

Základní skupiny znovu potvrdily převahu skandinávských států a našich nad zbytkem světa. Bylo příjemné vidět na prvních místech skupin týmy Švédska a České republiky. Z ostatních mile překvapili nováčci na MS z Lotyšska, když obsadili ve skupině třetí místo.

Po základních skupinách následovala pauza na oběd. Poté skupina o umístění pro týmy z pátých a šestých míst, doplněných o tým "Zbytku světa", a souběžně první play-off. Ve skupině o umístění statečně bojoval tým "Zbytku světa" složený z reprezentantů USA, Kanady, Japonska a Ukrajiny. Nakonec získal celkově desáté místo, což jejich kapitán považoval za úspěch.

V prvním kole play-off se vše vyvíjelo dle předpokladů. Naši zdolali Rusko 20:3, postoupilo také samozřejmě Švédsko přes Švýcarsko (24:1), Finsko přes Německo (17:2) a v nejvyrovnajějším duelu Norsko přes Lotyšsko (15:8).


Semifinále Česko - Norsko

V semifinále nás tedy čekalo Norsko. Na minulém MS v Německu jsme tento tým zdolali v boji o bronz jen těsně o jeden jediný zápas. Tentokrát jsme ale cítili, že jsme lepší a věřili jsme si. Naše sebedůvěra se brzy ukázala jako opodstatněná a bez komplikací jsme zvítězili výsledkem 19:5. Druhé semifinále mezi Švédskem a Finskem se také stalo jasnou záležitostí a skončilo výsledkem 19:3.

Přišel tedy čas na finále mezi Českem a Švédskem. O výsledku nikdo nepochyboval, Švédové jsou zkrátka bezkonkurečně nejlepší. Šlo o to ukázat Švédům, že stolní hokej hrát také umíme. Naši bojovali, ale brzy bylo rozhodnuto. Zejména když Thomas Petersson, nejrychlejší hráč planety a pozdější finalista soutěže jednotlivců, začal předvádět své kousky, nestačili naši hráči ani sledovat puk.


Finále Česko - Švédsko

Výsledek 22:0 se může možná zdát krutým, ale taková je ve světě Stiga hokeje realita. Naši reprezentanti mohou být pyšni na to, že jsou za Švédy druzí nejlepší na světě. To je obdivuhodné zejména s ohledem na fakt, že ostatní skandinávské státy se pravidelně se Švédy utkávají na turnajích a získávají tak cenné zkušenosti.

Semifinále a finále jednotlivců

Po skončení soutěže družstev přišlo na řadu vyvrcholení turnaje: semifinále a finále soutěže jednotlivců.

Do nejlepší čtveřice hráčů se mezi Švédy Hanse Östermana, Thomase Peterssona a Larse Fridella probojoval poněkud překvapivě také zástupce Finska: Anssi Järvinen. V semifinále již ale švédské přesile podlehl a bojoval s Larsem Fridellem o bronz. Ten získal výsledkem 4:1 na zápasy švédský reprezentant.

Finále bylo pečlivě sledováno, neboť byl k vidění ten nejlepší stolní hokej na světě. Hans Österman a Thomas Petersson o zlato opravdu bojovali. Precizní obranou, vybroušenou technikou a neskutečnými blafáky nakonec zvítězil Hans Österman poměrem 4:1 na zápasy.


Finále, vlevo Hans Österman, vpravo Thomas Petersson

Vyhlášení vítězů a zakončení

Po pauze nutné k uklizení sálu přišlo na řadu vyhlášení vítězů všech kategorií. Švédsko získalo v celkové bilanci 2 zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili. Finsko vybojovalo 2 zlaté a 2 bronzové medaile. Česko získalo také 4 medaile: 3 stříbrné a 1 bronzovou. Tento šampionát se pro nás tedy stal nejúspěšnějším v historii.

Vyhlášení vítězů následovala slavnostní večeře a vystoupení rock-bandu Pavla Poura hrající klasické hity Boba Dylana, Jimi Hendrixe či Rolling Stones.

Po skončení banketu bylo nutné uvést budovu SVČDM do původního stavu. Ve tři hodiny ráno se nám (Vláďovi Studničkovi, Vaškovi Piklovi a mně) to podařilo.

Zhodnocení MS

Dle ohlasů zahraničních hráčů bylo pořádání MS zvládnuto na dobré úrovni. Naši reprezentanti získali čtyři medaile, spokojenost tedy může vládnout na všech stranách. Děkujeme všem za příjemně strávený víkend a těšíme se na shledání při dalším turnajích.

Podrobné a úplné výsledky najdete na stránkách www.trefik.cz/stiga/ms, odkaz Statistics.

Na závěr bych chtěl poděkovat Vladimíru Studničkovi, prezidentovi České Asociace Stiga Game, za to, že se rozhodl, po odstoupení předchozího prezidenta, MS u nás uspořádat a také za veškeré vyvíjené aktivity, bez kterých by se MS u nás nemohlo konat.

Vladimír Kraus, 6.června 2001